top of page
Szerző képePulzus

Árulás - szorongó civilizáció, szorongatott civilizáció

Frissítve: nov. 13.

2024. július 26. - augusztus 1. között zajlott le Kalotaszentkirályon a 34. Koinónia tábor. A Visky András író szellemi vezetésével működő rendezvényen 7 napon keresztül összesen 120 ember fordult meg. Az esemény erdélyi és magyarországi egyetemi oktatókat, kultúrában, civil szférában, művészet terén tevékenykedő értelmiségieket ért el. A táborozók Erdély különböző megyéiből érkeztek, úgy mint Kolozs, Maros, Szilágy, Bihar, Hargita stb., ugyanakkor magyarországi résztvevők is képviseltették magukat.



Az idei találkozón a Szorongó civilizáció? – Szorongatott civilizáció? avagy az Árulásról témakörét boncolgatták a jelenlévők. A tábor a nyelvi és szellemi különbözőséget vizsgálta a tudományok, művészetek (film, digitális művészetek, kortárs irodalom) és a teológia nézőpontjából. Az előadások és beszélgetések, kiscsoportok, valamint esti művészeti programok lehetőséget nyújtottak arra, hogy a sokféle szakma képviselői párbeszédhelyzetbe kerüljenek egymással.

Egy-egy tábori nap rendszerint reggeli gondolatébresztővel vette kezdetét, ahol a tudomány különböző területeiről felkért személyek tolmácsolták gondolataikat. A gondolatébresztőket közösségi éneklések hangulata emelte.


Szombaton az első napon dr. Orvos-Tóth Noémi klinikai pszichológus megindító előadását hallgathatták a résztvevők, amely az Árulás nemzedékről nemzedékre címet viselte.



Az előadó arra hívta fel a figyelmet, hogy az ember életében az árulások már magzati korban kezdődhetnek, amikor az anyuka kezeletlen stresszét átadja a babának. Ezt követheti számtalan kisebb-nagyobb árulás az ember élete folyamán, ami kihat egész életére, viselkedésére is. Este egy dokumentumfilmet láthattak a résztvevők Csibi László rendezésében.

Mindkét programpont beszélgetéssel, kérdezz-felelek résszel zárult.


Vasárnap a tábor résztvevői és a kalotaszentkirályi református gyülekezet tagjai Fabiny Tamás előadását hallgatták meg istentisztelet keretében. A nap hátralevő részében kirándulásra került sor a Vigyázó hegységben a Menyasszony fátyla vízesésnél és a Fehér köveknél. A táborba visszaérkezve, a vacsora elfogyasztása után zenei estre került sor Rabovay Júlia hegedűművész előadásában.


A hétfői napon Tatár György vallásfilozófus tartott előadást Az irodalom, mint a megváltás eszköze címmel, délután pedig kis csoportokban lehetett megvitatni a felmerült kérdéseket, gondolatokat. Este Hegedűs Gyöngyi költő és Balla Gergő, a Platon Karataev együttes frontembere verses-zenés estjét lehetett meghallgatni.



Kedden Kendeffy Gábor vallásfilozófiai szemszögből vizsgálta a tábor központi témáját. Előadásának címe A hűség és az árulás kétarcúsága Augustinusnál volt. Az este folyamán ismét nagy érdeklődés övezte a Tatár György vallásfilozófussal való beszélgetést: ezúttal Izrael és a Hamas közötti konfliktusról értekezett, melynek címe A világ október 7-e után volt. A téma kapcsán különböző nézőpontok találkoztak. A filozófus kifejtette: ha hitelesen akarunk értesülni a világban zajló dolgokról, meg kell keresnünk a hiteles forrásokat.


A szerdai nap délelőttjén a tudomány egy másik területére kalandozhattak a résztvevők a központi téma boncolgatásában. A mesterséges intelligencia területéről Kis Zoltán, az Intel Corporation mérnöke azt a kérdést járta körbe, hogy Lehet-e más a gondolkodás? Érdekes információkkal gazdagodtak a jelenlévők. Az est folyamán Fabiny Tamás evangélikus püspök Júdás c. könyvéről beszélgetett Visky András a szerzővel. A könyv különös módon is kapcsolódott a tábor témájához.

Csütörtökön Dávid István lelkipásztor gondolataival zárult a tábor.



Az idei tábor különlegessége, hogy a református templom szolgált helyszínül az előadásoknak, mivel a létszám miatt az eredeti helyszínt kinőtte a tábor. Így a falubelieknek is volt lehetősége meghallgatni bármelyik programpontot. Az étkezés az Ady Endre iskolában történt, a szállás egy része az iskola bentlakásában, valamint a faluban működő panzióknál.


A tábor sikeresen teljesítette célkitűzéseit: párbeszédet teremtett az erdélyi és magyarországi valóságok között, lépéseket tett a fekete-fehér gondolkodás felszámolása érdekében és egy keresztény értelmiségi, kritikus beszédmód megteremtésében vállalt jelentős szerepet egy olyan világban, ahol a különböző politikai, társadalmi és egyszersmind személyes ellentétek polarizálódását érzékelhetjük.

Az eseményről a Szabadság napilapban készült riport Visky András moderátorral, a tábor vezetőjével.


A tábort a Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a Communitas Alapítvány, valamint a Kolozs Megyei Tanács támogatta.




29 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Comments


bottom of page